Mám pro své klienty vždy dostatek času, abych mohla odpovědět na všechny dotazy, symetricky zakreslit dírky a rozptýlit případné obavy. Samotná aplikace naopak probíhá velmi rychle.
Aplikace dětských náušnic v době covidu
Propíchnutí oušek a první náušničky – ano, i tento významný životní okamžik doba covidová značně poznamenala. Především, kvalitní ordinace dětských lékařů byly kapacitně na hraně už před covidem. Poslední dva roky se systém péče „v banálních případech“ převádí v lepších případech na konzultace po emailu nebo telefonu, v horších na samoléčbu.
Je tedy pochopitelné, že se aplikace dětských náušnic, která i za normálních okolností nebyla samozřejmostí v každé ordinaci pediatra, stala v mnoha lokalitách téměř nedostupnou.
Jako profesionální piercerka jsem již před několika lety zaznamenala zvýšenou poptávku ze strany rodičů miminek a mladých slečen. Po narození dcery jsem se začala specializovat na tuto službu a poslední dva roky nabízím i službu do domu, která je pro rodiče i miminka velmi pohodlnou variantou.
Ráda bych vám odpověděla na nejčastější dotazy, se kterými se ve své praxi setkávám.
1. Kdy je nejvhodnější čas pro aplikaci náušnic?
Neexistuje jednoznačný názor. Z minulosti víme, že se ouška propichovala už v porodnici. Dnes se naopak stále častěji setkávám s rodiči, kteří přivedou třeba 5ti letou dceru, která si sama vybere náušničky a těší se na svou proměnu ve slečnu.
Já osobně jsem se setkala se všemi věkovými kategoriemi od narození. Kdybych se z praktických důvodů měla přiklonit k nějakému věku dítěte, pak bych volila čas kolem 3. měsíce věku dítěte, které ještě neklade odpor a rodič tak dokáže lépe asistovat. S dětmi od 1. do 3. roku bývá někdy boj, ale i tyto situace mám zvládnuté a dokážu uklidnit maminku, tatínka i batole, všichni nakonec odchází s úsměvem.
Za poněkud nešťastné považuji odkládání aplikace náušnic kvůli očkování, kdy celkem zbytečně miminko „propásne“ ideální čas. Dokážu s rodičem naplánovat takový termín, aby nebyl v kolizi s řádným očkováním, to je samozřejmost.
2. Je aplikace náušnic mimo ordinaci lékaře bezpečná?
Pokud si vyberete ověřenou a dostatečně kvalifikovanou osobu, pak ano a řekla bych, že může být z mnoha důvodů i lepší volbou. Z vlastní zkušenosti vám řeknu proč.
Předně, propichování se věnuji na denní bázi a je to moje hlavní náplň práce. Mám všechna potřebná oprávnění a dostatečnou praxi pro výkon této profese. Sama jsem maminkou dvou dětí a vím jak je důležité navodit důvěrné a empatické prostředí. Mám pro své klienty vždy dostatek času, abych mohla odpovědět na všechny dotazy, symetricky zakreslit dírky a rozptýlit případné obavy. Samotná aplikace naopak probíhá velmi rychle. Přesto však vnímám, že lékařské zařízení je stále nositelem většího puncu odbornosti. Proto jsem nesmírně šťastná, že se moje základní působiště od jara 2022 přesune na Polikliniku ve Slavkově u Brna. Služba do domu však z nabídky nezmizí.
3. Jaké náušnice zvolit?
Pro první aplikaci je nutné zvolit náušnice, které eliminují možnost vzniku alergické reakce a jsou vhodné velikostí a tvarem. Spolupracuji dlouhodobě s firmou Estelle Europe, která má ve svém portfoliu širokou nabídku náušnic z kvalitní chirurgické oceli ve stříbrném a zlatém provedení. Klient má na místě možnost výběru z celé řady velikostí a barev kamínků, jejichž výrobcem je česká značka Preciosa.
4. Je lepší ouška propíchnout jehlou nebo nastřelit?
Na toto téma se vedou dlouhé debaty. Vždy je třeba zvážit individuální důvody, které nás k té či oné metodě vedou. Nástřel je vždy jednodušší a rychlejší volbou. Neteče krev. Propich jehlou je samozřejmě pro tkáň šetrnější, ale vyžaduje větší nároky z hlediska hygieny a bezpečnosti, manipulace je náročnější a správná asistence rodiče nezbytná. Přestože se věnuji piercingu a jehlu používám kromě ucha na ostatní části těla, nepatřím mezi skalní odpůrce nastřelování. Má prostě své výhody – avšak pozor! Bavíme se opravdu jen o oblasti lalůčku. Bohužel jsem se mnohokrát setkala s případy, kdy nastřelení bylo použito pro oblast chrupavek nebo nosu a to už může být velký problém, kdy se např. nezkušená kosmetička pouští do práce piercerky. Zde jsem výrazně proti kvůli komplikacím, které mohou nastat.
5. Co akupunkturní body?
K akupunktuře a ayurvédě mám velkou pokoru, protože jako kvalifikovaná instruktorka jógy vím, že je to velmi stará a složitá součást východní celostní medicíny. Opravdová znalost akupunktury je vysoce odbornou specializací lékaře a její studium zabere několik let.
Rozhodně neplatí, že se každý dětský lékař vyzná v akupunkturních bodech a proto by snad z tohoto důvodu byla aplikace náušnic u pediatra bezpečnější.
Mohu-li to říct zjednodušeně, myslím, že je mnohem jednodušší akupunkturní bod minout než jej najít. Osobně jsem se nikdy nesetkala s komplikací tohoto druhu a vezmu-li rituální podstatu piercingu, pak je nutné říci, že navzdory akupunktuře se piercing (propichování různých částí těla) nevyhnul snad žádné kultuře na světě a je starší než Védy, odkud plyne primární poznání východních směrů medicíny, náboženství i filosofie.
6. Jak je to s hojením a péčí?
Každý klient obdrží podrobnou péči písemně. S hojením nebývá problém, ouško může v prvních dnech trochu zarudnout nebo mírně natéct, ale většinou se ani tyto symptomy neprojeví. Ouško čistíme po dobu 3 týdnů 3xdenně solným roztokem, který lze vyrobit i doma. Doporučuji náušnice vyměnit nejdříve za 6 měsíců od aplikace.
Máte-li další dotazy, využijte formulář na webu www.onepiercing.cz
KONTAKT:
Bc. Markéta Bednářová – profesionální piercing a aplikace dětských náušnice
Objednání telefonicky na +420 601 521 000.
Adresa: Poliklinika Slavkov u Brna, Malinovského 551
Druhy piercingu
- Vertikální, horizontální
- Multipiercing
- Propíchnutí nosu
- Rtů
- Obočí
- Jazyka
- Tváře
- Ucha
- Pupíku
Ušní lalůčky u dospělých (zpravidla 1. – 3. dírka)
Tkáň ušních lalůčků, kde ještě není chrupavka, můžeme propíchnout klasickou jehlou nebo použít nastřelovací pistoli. Věnuji se korekcím (přepíchávání) a navrhuji piercingový design na základě individuální vizáže klienta.
Nastřelovací pistoli nepoužívám pro aplikaci piercingů do helixů, tragusů, nostrilů atd.!!!! Jde o nevhodnou, neprofesionální metodu, která podstatně zvyšuje rizika hojení. Zkušený piercer umí použít jehlu rychle, šetrně a bezbolestně.